Dlaczego właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest taka ważna?

Dlaczego właściwa hydroizolacja ściany fundamentowej jest taka ważna?

Każdy dom składa się z paru typów ścian. Do tych o wielkim znaczeniu bez wątpienia zaliczana jest ściana fundamentowa, która zazwyczaj nazywana jest po prostu fundamentem. Fundament pełni rolę podwaliny obiektu budowlanego. To on przejmuje występujące obciążenia, a następnie przenosi je na warstwę gruntu. W konsekwencji cała konstrukcja nieruchomości cechuje się stabilnością. Zadaniem ściany fundamentowej jest w związku z tym połączenie w sposób naprawdę stabilny struktury domu z gruntem. Łatwo więc domyśleć się, że ściana tego typu musi zostać odpowiednio postawiona.

Ściana fundamentowa – dobre metody hydroizolacji

By ściana fundamentowa odznaczała się trwałością oraz odpowiednio wypełniała swoją rolę, powinna zostać odpowiednio zabezpieczona przed wpływem wilgoci. Należy wiedzieć, że wielu inwestorów, architektów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie ma dostatecznej wiedzy, która pozwala na dobranie odpowiedniego sposobu hydroizolacji. Stosowanie źle dobranych substancji hydroizolacyjnych lub niewłaściwie dobrany materiał budulcowy sprawiają, że ściana fundamentowa może nie być odporna na wpływ wilgoci. A wtedy wystąpić mogą duże problemy.

Ściana fundamentowa – dobry materiał i zasady wykonania

Beton jest najlepszym materiałem do wykonania ściany fundamentowej. Sprawdzi się on zwłaszcza tam, gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Na materiale tego rodzaju z powodzeniem można wykonać naprawdę efektywnie funkcjonującą hydroizolację. Powinno się jednak wiedzieć, że jeśli w ścianie zrobiono łączenie fug, to miejsca te powinny zostać osłonięte w odpowiedni sposób. Wynika to z tego, że punkty te są słabe i to zazwyczaj właśnie przez nie przedostaje się woda gruntowa, powodując uszkodzenie ściany. Dość kiepskim materiałem do wykonania ścian fundamentowych okazuje się być natomiast czerwona cegła. Ten budulec woda penetruje bardzo łatwo. Co więcej, wilgoć pnie się w górę ściany, wywołując takie defekty, jak puchnięcie, aż wreszcie odpadanie tynku. Do tego powstać mogą brzydkie plamy. Z tego powodu przygotowanie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest powierzyć mogącej pochwalić się dużym doświadczeniem firmie.