Dźwigary – gdzie się je stosuje?

Dźwigary – gdzie się je stosuje?

Więcej szczegółów o dźwigarach

Szalunki to konstrukcje niezbędne na większości budów. Za ich pomocą możliwe jest nadanie konkretnego kształtu murom wylewanym z betonu, a także wykonanie w nich przepustów na okna i drzwi. Szalunki są także potrzebne przy formowaniu sufitów – wtedy ich istotnym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielopiętrowego byłaby niewykonalna. Dzięki dźwigarom strop nie opada natychmiast po wylaniu i może utwardzić się. Z jakich surowców wytwarza się dźwigary? Gdzie można je dostać?

Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym, osiągającym kilkadziesiąt ton obciążeniom. Skutkiem tego jego kluczową cechą jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość wykonania i typ użytych do tego surowców. Powinny one być pieczołowicie dobrane i przetestowane pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym surowcem okazuje się lite drewno takich drzew jak topola, olcha, sosna i buk. Niezwykle ważne jest także właściwe pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wilgoci, spoiw i innych ciekłych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – wypożyczyć czy lepiej posiadać własne?

Podmioty, które regularnie parają się wznoszeniem wielopoziomowych obiektów mają własne dźwigary. Ich kupno i przechowywanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Z kolei przedsiębiorstwa, które rzadko akceptują zlecenia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, a także innych części konstrukcji szalunkowych.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]