Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

sklejka Peri, sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to istotny element instalacji szalunkowych. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jakkolwiek przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki znajdują również zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jest nam potrzebna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wytwarza

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z wilgocią. Dlatego w dzisiejszych czasach stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – przeważnie z olchy, brzozy lub topoli. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajem

Firmy budowlane posiadają zazwyczaj swoją sklejką szalunkową wraz z elementami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby kupowania wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do ustawienia szalunków – m.in. głowic oraz łączników.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]