Szalunki – gdzie się je stosuje?

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli chcesz zamówić szalunki Peri, skieruj się tu

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na bramy, okna i drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże ciężka – większość wykonawców oraz inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, sklejki bądź drewna, a także zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję scalają łączniki, narożniki, belki i głowice ze stali bądź aluminium.

Wynajem szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieopłacalny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]