Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Co warto wiedzieć o silnikach prądu stałego?

Zamów silnik elektryczny na prąd stały.

Masa sprzętów, które użytkujemy każdego dnia i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Ogromne bądź małe, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, a statystyczny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak funkcjonują te silniki.

Silniki elektryczne na prąd stały – co trzeba wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Thomas Davenport, Thomas Edison czy Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze komutatora, stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za wysoką niezawodność oraz bezgłośne działanie.

Gdzie używa się silników elektrycznych prądu stałego?

Powiedzieć, że silniki elektryczne DC są używane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią samochodów i pociągów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym potomkom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Z silników na prąd stały korzystają też hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych marek.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]