Serwonapędy są typem silników, które oprócz przekazywania siły, są wykorzystywane także do pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest stuprocentowa dokładność – jeśli o nią chodzi, wypadają o wiele lepiej niż tradycyjne silniki.
Budowa serwonapędów
Ich podstawową częścią jest silnik zasilany prądem elektrycznym, który uruchamia cały zestaw. Na funkcjonalność serwonapędu najistotniejszy wpływ ma sterownik, za pomocą którego można ustalić położenie osi. Serwonapędy posiadają także moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd musi być połączony w hermetyczną całość i być wyprodukowany z materiałów gwarantujących jego niezawodność.
Jak sterować serwonapędami?
Dla użytkowników serwosilników najważniejsze jest łatwe sterowanie. Ze względu na to ich wytwórcy zawsze starają się, by oferowane przez nich serwonapędy mogły być zarządzane z użyciem komputera – nierzadko spotkać można systemy GUI, dzięki którym łatwiejsze jest sterowanie serwosilników i wizualizacja parametrów ich pracy.
Serwonapędy – najpopularniejsze zastosowania
Serwonapędy często używane są we wtryskarkach – umożliwiają bowiem precyzyjne określenie pozycji formy. Znajdują również zastosowanie w zakładach, w których konieczne jest precyzyjne nawinięcie materiału na szpulę. Wykorzystuje się je w dużych elektronarzędziach oraz instalacjach służących przenoszeniu towarów na magazynach.