Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Jeśli szukasz obrączkek ślubnych Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu osób dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę na zawsze, a oznaką ich wierności, miłości i zaangażowania są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – cząstka sakramentu zaślubin od XIII wieku

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Mało osób wie jednakże, że mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka stuleci później. Już uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak odjeżdżali na wojnę, jednakże tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak np. w Turcji, w USA, w Meksyku czy w Czechach, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki wspólnie, aczkolwiek zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromnym wzornictwem. Przez wiele stuleci sporządzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub stal), które reprezentowały siłę miłości. Współcześnie do ich sporządzenia stosuje się z reguły platynę oraz złoto, które są oznaką zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa rodzaje złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też nierzadko w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też istotny dla małżonków cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]