Organizacja pracy zdalnej

Organizacja pracy zdalnej

Dotychczas praca zdalna stanowiła dodatek do pracy biurowej. Najczęściej była pewną formą zachęty dla pracownika. Aktualnie z powodu wciąż trwającej pandemii wielu z nas odesłano na tzw. home office. Jednak nie wszyscy umieją poradzić sobie z tym systemem pracy. Kluczem jest dobra organizacja. Jak wobec tego zorganizować sobie pracę w domu?

W związku z bieżącym stanem epidemiologicznym, dużo przedsiębiorstw postanowiło przejść na tryb home office. Dla części pracowników, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z takim systemem pracy, efektywna organizacja czasu może wydawać się nie lada wyzwaniem, gdyż zmusza ich do dostosowania się do paru nowych zasad.

Jak wykorzystać zalety oraz złagodzić dyskomfort związane z pracą z domu?

W pierwszej kolejności warto znaleźć sobie komfortowe miejsce do pracy. W pożądanych warunkach jest to pokój przeznaczony tylko do niej. Ale nie w każdym mieszkaniu jest to realne. Niekiedy mamy jedynie kilka metrów kwadratowych przestrzeni na ustawienie stolika czy biurka i to również się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, by strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Obowiązkowo trzeba też zadbać o oświetlenie, aby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanim kosztem urządzić miejsce do pracy? Jeśli nie masz w mieszkaniu stosownego krzesła czy biurka to rekomendujemy zdecydować się na jego kupno od znajomych czy też sprawdzić regionalne ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Praktyczne planowanie trybu pracy

W czasie pracy poza biurem istotna jest samodyscyplina oraz sumienność w realizowaniu obowiązków. Starajmy zachowywać się tak, jak w czasie pracy w firmie. W przypadku, gdy nasze godziny pracy nie są z góry ustalone, to polecamy wybrać te, w których pracujemy najbardziej optymalnie. Warto mieć na uwadze, żeby w ciągu godzin pracy nie wykonywać domowych obowiązków. Skuteczną metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest wyłączenie notyfikacji z mediów społecznościowych i stosowanie techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odstępem między następnymi czynnościami.

Home office a dress code

Dzień spędzony w szlafroku mimo, że brzmi wygodnie, może negatywnie oddziaływać na nasze zaangażowanie. Domowe ciuchy mogą może być tak komfortowy, że będzie powodować rozleniwienie. Aby do tego nie doprowadzić warto zadbać o swoją prezencję, szczególnie jeżeli w czasie pracy zdarzają się zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy bardziej profesjonalnie.

Podtrzymanie relacji między kolegami z pracy

W przypadku przejścia na zmiany pracy na tryb zdalny znikają zwyczaje biurowe jak poranne rozmowa przy herbacie, wspólny dojazd do biura bądź wyjście podczas przerwy obiadowej. Do podtrzymania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności porozmawiania jednocześnie z dużą grupą pracowników, lepszym rozwiązaniem będzie spotkanie online przez Skype, Zoom albo Google Meet. Jeżeli odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z pracy też tematów prywatnych. W pracy z domu niezmiernie ważne jest zachowanie stosownego komfortu psychicznego, zwłaszcza kiedy rzadko widujemy się z innymi znajomymi.