Kreatywne zajęcia dla dzieci – niezbędne w pierwszych miesiącach życia

Kreatywne zajęcia dla dzieci – niezbędne w pierwszych miesiącach życia

Dla najmłodszych zabawa nie jest tylko rozrywką – prawidłowo pokierowana może przyśpieszać ich rozwój. Opiekuni, pragnący poszerzać zdolności percepcyjne swoich pociech, powinni brać udział ze swoimi dziećmi w zajęciach sensorycznych.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla niemowlaków

Ogólnorozwojowe zajęcia sensoryczne to spotkania dla dzieci nie starszych niż trzynaście miesięcy, a więc niemowląt. Pierwsze miesiące życia jest niesłychanie istotny dla malucha, ponieważ zachodzi w tym czasie jego nader silny rozwój fizyczny i psychiczny. Na skutek doświadczeń sensorycznych w tkance mózgu niemowlaka powstają w tym okresie dziesiątki milionów kolejnych połączeń. Wobec tego powinno się dostarczyć o jak najwięcej ciekawych atrakcji, oddziałujących pozytywnie na rozkwit malucha. Zajęcia sensoryczne dla najmłodszych odbywają się w dwóch przedziałach wiekowych – dla maluchów do szóstego miesiąca i tych powyżej siódmego miesiąca życia. Z uwagi na fakt, że przeznaczone są dla niezmiernie małych dzieci, trwają niecałą godzinę, która podzielona jest na etapy odpoczynku i zabawy. W trakcie zajęć dzieci podejmują się szeregu aktywności, które stymulują ich umiejętności motoryczne, komunikacyjne i ich rozwój psychiczny.

Kreatywne zajęcia muzyczne ukształtują umiejętności kognitywne dzieci

Jednym z najkorzystniej oddziałujących na rozwój niemowląt bodźców jest muzyka. Za sprawą gry na różnorodnych instrumentach, zarówno małe, jak i starsze dzieci, kształtują imaginację oraz czułość na piękno, jak również uczą się zrozumienia tempa. Kontakt z muzyką w dzieciństwie podnosi umiejętności kognitywne maluchów, co w przyszłości nierzadko jest bazą do łatwiejszego zrozumienia reguł matematyki. Zajęcia muzyczne to też doskonała zabawa z gromadą rówieśników. Pod opieką wprawnego w pracy z dziećmi instrumentalisty, najmłodsi nauczą się, iż muzykę można wytwarzać również za pośrednictwem rozmaitych obiektów. W czasie zabaw muzycznych generowane są dźwięki o bezpiecznym stopniu głośności..