Profesjonalna aranżacja ogrodów – zadbaj o swój ogród

Profesjonalna aranżacja ogrodów – zadbaj o swój ogród

Zamiast aranżować ogród na chybił trafił, korzystniej będzie zdecydować się na jego przemyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Odpowiednia rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że ogród będzie prezentował się zachwycająco. Wymaga to jednakże dużej umiejętności i wiedzy, m.in. na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najkorzystniejszy rozwiązaniem jest zatem zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew obawom, może to być mniej kosztowne niż samodzielne – często nieudane – próby aranżacji bądź pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa aranżacja ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga m.in. solidnego zgłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i w związku z tym które można nasadzić tam rośliny, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących na przykład tolerancji wiatru bądź zapotrzebowania na światło słoneczne. Niebagatelny jest też odpowiedni układ zieleni, na przykład umieszczanie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, dzięki czemu ogród będzie stale imponował swoim wyglądem. Niemałych zdolności wymaga też wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Wiele osób chce zaaranżować swój ogród w określonej stylistyce – w stylu francuskim bądź angielskim. By jednak móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz też właściwie wpasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Niewielu posiadaczy imponującego ogrodu ogranicza się tylko do roślin, choć naturalnie piękny trawnik, kwitnące rośliny, ozdobne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najważniejsze. Warto jednakże zafundować im odpowiednią oprawę w postaci pięknego ogrodzenia ogrodu, a także oświetlenia, które wspaniale wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. Wszystkim ogrodom uroku dodają oczka wodne i sadzawki, sielskiego klimatu dodają im też stylizowane na stare schodki. Urok wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, niebagatelne znaczenie mają również ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – umożliwiają dotarcie do wszystkich miejsc bez deptania trawnika, a także podnoszą walory estetyczne otoczenia. Ich podłożem może być na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Rodzaj podłoża ścieżek, ich układ oraz wymiary, a także wszelkie pozostałe detale architektury ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, trzeba umiejętnie dopasować do stylu domu oraz ogrodu. Samodzielnie zrobić to jest bardzo trudno, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które są w tym specjalistami.