Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Potrzebujesz informacji o food pairing? Dobrze trafiłeś!

Mimo, iż przywykliśmy do szablonowych kombinacji smaków, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą produktów, które na pozór w ogóle się wykluczają, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, pysznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to coraz częściej. Ogromne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało zapewne otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne oraz możliwość zakupu nieznanych dotąd w Polsce produktów. Dzięki temu chociażby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem raczej już nie dziwi. Osoby, które rozsmakowały się w niebanalnych fuzjach aromatów nierzadko zaczynają swoje próby i samodzielnie poszukują coraz to bardziej niezwykłych zestawień. By te aczkolwiek dały wyczekiwane wyniki, trzeba najpierw zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Chcąc, żeby nasze kulinarne eksploracje naprawdę okazały się powodem uniesień i pozwalały odkryć nowe smakowe wrażenia, trzeba postępować zgodnie z regułami obowiązującymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są wyłącznie wytycznymi, o których nie powinno się zapominać, by aromaty wiążą się w nietuzinkową, ale zgodną całość. Dobrze zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tak tytułuje się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za kompletnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są tymczasem wnikliwie przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z zakresu biochemii, dotyczącą przede wszystkim proporcji konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie posiłków, lecz też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Food pairing wymaga wyczucia i dużej fantazji, jednakże to nie one okazują się najważniejsze. Znacznie bardziej jest istotna teoretyczna wiedza z zakresu zawartości różnorodnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. W związku z tym rozsądnym posunięciem będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez doświadczonego szefa kuchni – szczególnie, iż przekazanie podstawowej wiedzy trwa w przybliżeniu kilka godzin.

Adres firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]