Audyt logistyczny – dowiedz się jak poprawić pracę magazynu

Audyt logistyczny – dowiedz się jak poprawić pracę magazynu

Koszty eksploatacji, projekt infrastruktury, efektywność pracy, opracowanie systemu informatycznego i usprawnienie dostaw – to zaledwie niektóre z obszarów działania magazynu, które mogą generować spore problemy. Ich rozwiązanie wymaga nierzadko znacznej reorganizacji pracy hali magazynowej oraz wdrożenia nowoczesnych technologii. Dobór stosownych rozwiązań nie jest jednak łatwy. Stawka jest wysoka, bowiem zmiany, które zoptymalizują pracę magazynu pochłaniają wiele środków. Planując je, zaleca się więc skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką zapewnia doradztwo logistyczne.

Jak przebiega audyt logistyczny?

Aby dowiedzieć się, które elementy działania magazynu wymagają poprawy, potrzebna jest przeprowadzona przez specjalistę analiza logistyczna. W jej ramach audytor przygląda się temu, jak działają poszczególne procesy logistyczne i czy infrastruktura magazynowa jest optymalnie wykorzystana. Kiedy problemy zostaną rozpoznane, proponuje wdrożenie technologii, które pomogą w ich rozwiązaniu – na przykład
zmianę regałów, ulepszenie transportu towarów w obrębie magazynu lub zainstalowanie lepszego systemu informatycznego.

Doradztwo logistyczne – atuty

Audyt logistyczny kończy się przygotowaniem raportu, który zostaje przekazany zlecającemu. Dzięki niemu kierownik magazynu może wprowadzić system regałów mobilnych (umożliwiających efektywniejsze wykorzystanie dostępnego metrażu) lub inne elementy automatyki magazynowej, dokonać zmiany rozmieszczenia towarów, jak również usprawnić procedury przyjęcia i wysyłki towarów. Doradztwo logistyczne umożliwia oprócz tego na wdrożenie nowatorskich rozwiązań IT, ułatwiających nie tylko prowadzenie rejestrów towarów, ale również pozwalających na wydajne zarządzanie infrastrukturą i personelem hali.