Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Na www.testybielsko.pl dowiesz się, kto oferuje badania operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne dużej grupie z nas kojarzą się z trwającą długi czas i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że takie badania znajdują także zastosowanie chociażby podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: czy trzeba się ich bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma dokładność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w wypadku osób planujących wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją sprawdzamy, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w dość szybki sposób reagować na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do widzenia przestrzennego, oceny prędkości obiektów będących w ruchu oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego konieczne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]