Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Potrzebujesz zamówić badania kierowców Bielsko? Zajrzyj tu

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]