Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Badania wysokościowe Bielsko Biała - usługi na miarę Twoich potrzeb

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości przekraczającej 3 metry nad gruntem czy podłogą. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Na czym polegają tego rodzaju badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy musi być wykonywana z uwzględnieniem specjalnych zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają na celu wyeliminowanie z niej osób, dla których może wiązać się z niebezpieczeństwem. Pracy tego rodzaju nie mogą wykonywać osoby mające tendencje do zawrotów głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi czy mające kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi więc kompleksowa diagnostyka z zakresu okulistyki, laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą) oraz neurologii. Badania wykonuje się poddając badanego nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. W toku badań można również wykryć problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, ich przeprowadzenie jest więc szczególnie istotne. Nie trzeba martwić się, że konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – co ile
lat je przeprowadzać?

Badania wysokościowe należy zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, iż w toku wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, że tak nakazuje prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im każdego roku.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]