Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Jeśli chcesz zamówić okna zabytkowe drewniane, koniecznie odwiedź ten adres

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich wartość w znacznej mierze rzutuje także metryka. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być konserwowane z poszanowaniem przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z użyciem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są też uchylane, a to powoduje, iż potrzebne stają się lufciki, dzięki którym można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który posiada wiele plusów, jednak potrzebuje regularnej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych umiejętności – ten typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, technologii. W związku z powyższym, nawet najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie mają dokumentów zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone duże kary.

Adres firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]