Prywatny detektyw

Prywatny detektyw

Kim jest prywatny detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten fach, a stosowanie wybitnych i fascynujących zasad dedukcji odbiło swój ślad w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. Na podstawie zebranych dowodów, poufnych informacji, przesłanek przeprowadza proces dedukcji co ma na celu dojście do właściwych konkluzji. Prywatny detektyw nawet prowadząc śledztwa zlecone przez klienta jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy dochodzeniach policji.

Zakres pracy detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz częstsze. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, gdzie każda drobna sugestia czy wiadomość od klienta jest ważna. Główny zakres takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z odpowiedzialności finansowych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z faktu, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana ciężko jest udowodnić nasze racje i motywy. W celu ochrony własnych interesów wiele oszustw jest tuszowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przeinaczone. Tylko dobry detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.