Ważne badania psychologiczne operatorów

Ważne badania psychologiczne operatorów

Potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko? Skieruj się tu.

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je zrobić. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Ustawa szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą wykonać badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie takich badań jest obowiązkowe.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, mają tę samą istotę. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 30 minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Przeważnie są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]