Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

biopsja gruczołu krokowego

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru oraz postaci do kasztana jadalnego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, dlatego tak ważna jest jej regularna kontrola. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Należy podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, więc nie wolno lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia powinni regularnie pojawiać się u urologa, w szczególności jeżeli zauważyli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, jak przykładowo trudności w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy z erekcją i ejakulacją, ale także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza ogromne prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. By natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia równocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa ok. pół godziny. Ponadto pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki gruczołu są potem sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi wszczepione zastawki serca, niska krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]