Uzupełnij swoją wiedzę o bólu kręgosłupa piersiowego
Powracający ból kręgosłupa między łopatkami, w odcinku lędźwiowym czy piersiowym powoli zaczyna być normalnością dla znacznej części społeczeństwa. Dziś jest to niedyspozycja, z którą borykają się nie tylko osoby w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna połączona z pracą biurową powoduje, że bólu tego typu doświadczają także młodsi ludzie.
Co bywa powodem bólu pleców?
Ból kręgosłupa może mieć kilka źródeł. Jego występowanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej w wielu przypadkach powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli ból ten promieniuje w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też informować o powstawaniu schorzeń narządów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból między łopatkami notorycznie jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, więzadeł lub ścięgien przykręgosłupowych), spowodowanego zazwyczaj podnoszeniem przedmiotów o znacznej masie lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy często jest ignorowany, gdyż znika po odpoczynku, jednak może on być objawem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Naturalnie ból pleców bywa też następstwem przeróżnych stanów zapalnych oraz urazów nieraz tak drobnych, że przypominamy sobie o nich dopiero w trakcie rozmowy z ortopedą.
Przeciwdziałanie bólom pleców
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba od razu umówić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować rodzaj oraz przyczynę bólu, a w dalszej kolejności odeśle do właściwego specjalisty, który ustali najlepszy kierunek leczenia. Nie można jednakże czekać, aż pojawi się ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się na co dzień, również wtedy, gdy nie mamy z nim jeszcze problemów. W tym celu specjaliści rekomendują regularną aktywność fizyczną, pamiętanie o poprawnej postawie np. w trakcie pracy przy biurku , jak również dbanie o odpowiednią wagę. Napięte mięśnie szyi i grzbietu można również rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami stymuluje krążenie krwi i limfy, a także umacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy.
Adres firmy:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]