Przepuklina jest jednym z najpoważniejszych dolegliwości. Mimo tego nierzadko bagatelizujemy jej początkowe objawy, umożliwiając jej dalszy rozwój. To zaś może owocować poważnymi powikłaniami, w niektórych przypadkach stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Przepuklina to przedostanie się tkanek z jamy ciała, przez co zwiększa się niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych zakażeń. Najczęściej pojawia się w pachwinie, lecz potrafi powstawać także w brzuchu czy między żebrami. W przypadku jej zauważenia musimy jak najszybciej udać się do lekarza, a ten wybierze odpowiednie, efektywne metody terapii.
Przyczyny pojawienia się przepukliny
Przepuklina zwykle jest skutkiem zbytniego przeciążenia – pojawia się na przykład przy podnoszeniu ciężkich rzeczy. Często jednak powody jej wystąpienia są zupełnie inne – może okazać się tym niedobór kolagenu, wskutek czego uszkodzone są błony utrzymujące narządy wewnętrzne. Ryzyko wystąpienia przepukliny zwiększa się z biegiem lat, zatem szczególnie narażeni będą starsi pacjenci, chociaż często notuje się ją też u maluchów – zwłaszcza niemowląt.
Przepuklina – jak postępować?
Leczenie przepukliny powinno zostać podjęte jak najszybciej i być prowadzone przez dobrego specjalistę. Współczesne metody są o wiele efektywniejsze od sposobów wykorzystywanych kiedyś i zapobiegają objawom ubocznym. Miast szyć błony pacjenta, w okolicy przepukliny stosuje się odpowiednie membrany, a te umożliwiają zmniejszenie napięcia i tym samym zażegnanie niebezpieczeństwa kolejnego wystąpienia tej dolegliwości.