Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Kluczowe wiadomości w temacie Cross Linking Kraków. Przekonaj się!

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to choroba, która w znacznym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może wywoływać inne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który mocno koncentruje promienie światła. Leży przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólu, jest jednak słabo ukrwiona. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak na skutek nadwątlenia tkanki, która, wedle niektórych teorii, staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się również na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie choroba jest adiustowana za pomocą soczewek kontaktowych albo okularów, z czasem jednak niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – metody cross linking i Topoguided

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pośrednictwem różnorodnych technik. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie astygmatyzmu albo krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po jakimś czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem wyeliminuje wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]