Zajęcia na basenie – nauka pływania dla niemowląt

Zajęcia na basenie – nauka pływania dla niemowląt

Rodzice chcą dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego warto rozpocząć wspieranie rozwoju niemowlęcia jak najwcześniej. Rewelacyjnie ten cel spełnia pływanie. Z tej przyczyny nauka pływania dla dzieci staje się z roku na rok popularniejsza. Jednak czy daje to jakiekolwiek pożytki? Od jakiego wieku można z pociechą zacząć uczęszczać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nauka pływania dla dzieci – jakie korzyści daje dzieciom?

Naukę pływania dla niemowląt, która obecnie dostępna jest w większości wielkich miejscowości takich, jak Kraków, Warszawa czy Lublin, można rozpocząć się już w trzecim miesiącu życia pociechy. Konieczna jest jednak wcześniejsza konsultacja z pediatrą, który musi potwierdzić, że w przypadku naszego pociechy nie mają miejsca żadne przeciwwskazania. Nauka pływania to nie tylko ekscytująca zabawa dla niemowlaka, ale także wspieranie jego prawidłowego rozwoju. Zajęcia w basenie wpływają pozytywnie na układ oddechowy oraz układ krążenia, rozbudowują także układ mięśniowy oraz uczą dzieci świadomości swojego ciała. Skutecznie odciążają też układ kostno-stawowy, co w późniejszym czasie ma szczególną wagę podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Ponadto nauka pływania rozwija celowość ruchów oraz spostrzegawczość, gdyż podczas ćwiczeń prowadzone są przeróżne zabawy, które korzystnie wpływają na koordynację oko-ręka. Może to być na przykład chwytanie piłki , która unosi się na wodzie. Ćwiczenia odbywające się w grupie rówieśniczej to także korzystny wpływ na rozwój społeczny oraz emocjonalny dziecka. Z kolei pływanie z rodzicami umacnia więź emocjonalną, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – potrzebny doświadczony instruktor

Nauka pływania dla niemowląt będzie na pewno efektywna oraz bezpieczne tylko wtedy, kiedy będzie odbywać się pod okiem doświadczonych instruktorów. Niezbędne jest posiadanie przez nich odpowiedniego wykształcenia w zakresie prowadzenia ćwiczeń ruchowych z maluchami.