Dobieramy krzesła do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Dobieramy krzesła do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Smaczny posiłek to ten przygotowany ze świeżych produktów i spożywany bez pośpiechu w domowej atmosferze. Przeważnie jednak jemy przed telewizorem, z miską pod brodą albo na za niskim stoliku kawowym, gdyż nie urządziliśmy na to w mieszkaniu żadnego miejsca. Dlatego tam, gdzie wielkość i rozkład pomieszczeń to umożliwia, warto rozważyć wydzielenie obszaru w kuchni bądź nawet zaprojektowanie odrębnej jadalni, gdzie stanie odpowiedni stół razem z krzesłami, które zagwarantują wygodne spożywanie obiadów.

Krzesła do jadalni – zapomnij o skostniałych wzorach!

Krzesła do kuchni przeważnie kojarzymy z masywnymi siedziskami z drewna, które zwykle wytwarzane były masowo w staroświeckich według dzisiejszych standardów wzorach. Tego rodzaju stare krzesła przeważnie nie charakteryzowały się wysoką wygodą eksploatacji, ponieważ tapicerowane wypełnienia na oparciu albo siedzisku zdarzały się niesłychanie rzadko. Szczęśliwie producenci współczesnych krzeseł kuchennych przygotowują dzisiaj dziesiątki ich projektów, dzięki czemu urządzając kuchnię bez trudu znajdziemy mebel odpowiedni nie tylko do zastosowanej we wnętrzu kolorystyki, ale również jego stylu. Oprócz tego krzesła do kuchni, które znajdziemy w sklepach to meble niezwykle komfortowe oraz dobrze wyprofilowane.

Jak dobrać krzesła kuchenne?

Oczywiście najprościej nabyć je w komplecie wspólnie ze stołem, aczkolwiek często projektanci wnętrz kompletują te elementy oddzielnie. Dobór krzeseł do jadalni nie jest prosty, bowiem wpływa na niego wiele różnorodnych czynników. Inne siedziska pasować będą do wyspy w kuchni (takiej ladzie doskonale sprawdzą się wysokie hokery), a inne krzesła do obszernej jadalni w tradycyjnym stylu, w której stoi masywny stół z drewna. Wysokość stołu też nie jest bez znaczenia – należy dopasować krzesło tak, by jego siedzisko nie było ani za wysoko ani za nisko, a więc tak, żeby ramiona jedzącego były ułożone w wygodnej pozycji. Prócz tego, jeśli krzesło posiada podłokietniki, obowiązkowo trzeba przetestować czy bez trudu da się dosunąć do końca krzesło.

Co kluczowe, wypada wziąć pod uwagę nie tylko sam projekt mebla, ale również upodobania jego użytkowników – w końcu krzesła do kuchni powinny być przede wszystkim wygodne! Nie wszyscy wszak lubią wysokie oparcia, niektórych denerwują podłokietniki, inni natomiast wolą miękkie siedziska.