Jak chronić monety kolekcjonerskie przed uszkodzeniem? O kapslach i pudełkach

pudełka na monety, kapsle na monety

Pasjonaci numizmatyki wiedzą, iż wartość zebranych przez nich eksponatów może wzrosnąć tylko wówczas, jeśli zachowają się one w doskonałym stanie. Jak wobec tego zabezpieczać zarówno nadzwyczaj cenne, ale również mniej wartościowe numizmaty? Polecamy specjalne pudełka oraz kapsle.

Kapsle do monet – ochraniają numizmaty przed oddziaływaniem powietrza i wody

Kolekcjonerzy odczuwają przyjemność nie tylko z zakupu numizmatów, ale również z ich katalogowania, przeglądania bądź pokazywania innym entuzjastom monet. Niestety, każde wzięcie do ręki monety, szczególnie okazu w stanie „mint” wykonanego z plastycznego kruszcu (np. złota), może być przyczyną jej uszkodzenia. W związku z tym rekomenduje się trzymać cenniejsze monety w kapslach na monety, które sprzedawane są w wielu rozmiarach odpowiadającym wymiarom najpopularniejszych okazów. Kapsle wytwarzane są z akrylu o wysokim stopniu transparentności, i chociaż nie trzeba się z nimi męczyć przy otwieraniu oraz zamykaniu, są one hermetyczne i starannie zabezpieczają monetę przed destrukcyjnym oddziaływaniem powietrza czy wody. W sklepach numizmatycznych sprzedawane są dwa rodzaje kapsli na monety – okrągłe i kwadratowe, które mają wkład z pianki dostosowany do ułożenia na nim numizmatu o danej średnicy. Nadzwyczaj ważny jest staranny dobór wielkości kapsla do szerokości monety, gdyż to powstrzyma jej przesuwanie się wewnątrz kapsla i zredukuje możliwość zarysowania jej rantów, rewersu i awersu.

Pudełka na monety – przechowasz w nich też monety w holderach

Kapsle są świetnym sposobem przechowywania monet kolekcjonerskich, ale jak łatwo przeglądać kolekcję, gdy jest w nich trzymana? Dobrym rozwiązaniem jest zakup pudełka na monety od tej samej firmy, której kapsli już używamy. W takim pudełku ustawiamy kwadratowe kapsle jeden za drugim w wyodrębnionych przegródkach. Można w nich również składować numizmaty w holderach – tych zmieści się tu o wiele większa ilość niż akrylowych kapsli. Pudełka i kapsle na monety od najlepszych producentów mogą efektywnie zabezpieczać kolekcję nawet przez okres 15 lat!

Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]