Kask czy toczek do jazdy konnej. Które wybrać do jazdy wyczynowej?

kaski do jazdy konnej, kaski jeździeckie, toczki do jazdy konnej

Jazda konna jest jedną z tych dziedzin sportowych, w których ryzyko upadków jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi sporą prędkość i wysokość, bywają naprawdę niebezpieczne. Na urazy podatna jest w szczególności głowa jeźdźca, która bezwzględnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa można kupić dwa typy zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek do jazdy konnej? Co lepsze?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej krój był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest najczęściej wykonany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie gwarantuje jednakże tak solidnej protekcji jak kask, dlatego wskazany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowców i posiada atesty stosownych organizacji – w naszym kraju jest to Polski Związek Jeździecki.

Kupujemy toczek lub kask do jazdy konnej

Najistotniejsza kwestia przy doborze kasków jeździeckich to bezpieczeństwo. Kask powinien dysponować odpowiednimi certyfikatami, jak również być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja lub umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku warto dokupić dodatki – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Kupując kask nie należy także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszej miejscowości nie dostaniemy odpowiedniego modelu, warto kupić go w sklepie internetowym.

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]