Kask na motor – podstawowe wyposażenie motocyklisty

Kask na motor – podstawowe wyposażenie motocyklisty

Dowiedz się więcej o kaskach motocyklowych na https://bit.ly/2VgvcOt.

Entuzjaści motorów mają świadomość, że fundamentem posiadania choć krzty ochrony w czasie jazdy jest posiadanie kasku. Bez znaczenia, czy jeździmy na motorze od czasu do czasu, czy jest on naszym powszednim środkiem transportu – na każdą jazdę musimy założyć kask motocyklowy, dlatego że takie zobowiązanie narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich zlekceważenie kończy się mandatem i punktami karnymi, lecz może mieć też o wiele nieprzyjemniejsze skutki – w razie wypadku prowadzący (albo jego pasażer) nie mający kasku wystawiają się na rozległe obrażenia, a często i śmierć.

Czym charakteryzują się poszczególne typy kasków na motor?

Kaski na motor różnią się od siebie stylistyką i przeznaczeniem. Są cztery główne kategorie kasków:
Kaski integralne są uniwersalne i tym samym bodajże najczęściej noszone przez motocyklistów, bowiem można ich używać do jazdy na motorze sportowym, szosowym, jak i na skuterze. Ich reprezentatywnym atrybutem jest jednolita konstrukcja, co sprawia, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, natomiast nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie pochodzi od tego, że posiadają mobilny (opuszczany i podnoszony) element części żuchwowej. To sprawia, że są ogromnie wygodne – da się w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, porozmawiać z kimś, czy napić się herbaty bez konieczności zdejmowania kasku.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części chroniącej szczękę – skorupa chroni tylko górną część czaszki. Nie ważą wiele, ale nie gwarantują wysokiego poziomu bezpieczeństwa, stąd rekomendowane są dla kierowców przemieszczających się na skuterach i motocyklach rozwijających niską prędkość (np. cruisery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro lub off-road, to kaski gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa, które stosowane są do jazdy w terenie. Charakteryzują się brakiem szybki, lekkością oraz aerodynamiczna konstrukcją. Żeby go używać należy dokupić także w gogle.

Zamawiamy kask na motor – o czym pamiętać?

Wybierając kask na motor nie zapominajmy, że po polskich drogach można jeździć wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, dlatego dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę między innymi na to czy wypatrzony przez nas kask dobrze przylega do głowy, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć i czy wentylacja kasku jest wydajna.

Adres firmy:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]