Przetwory warzywne - uzupełnij swoje wiadomości!
Kiszonki są tak mocno związane z polską kuchnią, że w naszym odczuciu jest to głównie słowiański frykas, rzadko przyrządzany w pozostałych częściach świata. Jednak domowe kiszonki modne są nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.
Kwaszonki znane są ludziom od tysiącleci
Badacze historii potwierdzają, że metoda konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w roztworze octu, w soli czy też w solance, stosowana jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z obszarów antycznej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której się je zanurza, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków temu był to optymalny sposób, by wydłużyć czas zdatności do konsumpcji mięsa, warzyw oraz ryb niekiedy o kilkanaście tygodni. W wyniku tego pojawił się zwyczaj przygotowywania m.in. kiszonych przetworów z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zarania swojego istnienia słyną z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Mają one m.in. dużo witaminy C, stąd też żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, sporadycznie cierpieli z powodu cyngi. Ciekawostką jest, iż w naszym języku kwaszonki warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z słonecznika bądź buraka cukrowego.
Kwaszonki – co się na ogół kisi?
Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany praktycznie na całym świecie, nawet w Kanadzie oraz w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie cieszy się ogromną popularnością. Jednak pickle są tam chyba niezmiernie lubianym dodatkiem do hot-dogów, hamburgerów oraz sandwiczy. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kiszone buraki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. bakłażany, marchew, jak również owoce (przykładowo śliwki), a czasami nawet jaja.
Solanka i ocet zmieniają teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się bazą albo znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów lokalnych. Trzeba pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych rejonach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek kiszony wedle tradycyjnego polskiego przepisu, miał inny smak niż ten zakiszony np. w USA.
Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]