Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Dowiedz się, gdzie zamówić łańcuchy na koła

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, ciężarowych, terenowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. By się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]