Młodzież urodzona w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej szybką rozrywkę na tablecie, w telewizorze lub w smartfonie, a po książkę na ogół sięga dopiero wtedy, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też z powodu konieczności analizy tekstów literackich sprzed wieków dla wielu licealistów czytanie dla rozrywki staje się dalekim konceptem.
Literatura dla młodzieży – powieści intrygujące młodsze pokolenie odbiorców
Nastolatki nie są skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest masa literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy poruszają kwestie i opowiadają historie interesujące dla młodszej generacji czytelników. Ten rodzaj literatury dostał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to fikcja kreowana z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Książki młodzieżowe czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, horrory oraz fantastyka naukowa. Lecz cechą wspólną tych historii jest odwołanie się bezpośrednio do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka. Książki te piszą zatem o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych zauroczeniach, kontaktach z rodzicami, odkrywaniu swojej tożsamości czy odnajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury młodzieżowej pozwala licealistom poczuć, iż inni również doświadczają jednakowych życiowych zawirowań przez tych parę intensywnych lat dojrzewania.
Czy warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej upraszcza zdawanie testów z języka polskiego
Warto oferować nastolatkom inspirujące je książki, dlatego że rozbudzenie w nich chęci czytania dla rozrywki z czasem przynosi mnóstwo korzyści. Osoba, która regularnie czyta ma szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co z pewnością upraszcza zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o problemach innych osób w porównywalnym wieku to także sposób na lepsze zrozumienie siebie, osobistych potrzeb oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co ważne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni drwić z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko częściej sięga po książki o zombie czy kosmitach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu je eksplorować!
Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa