Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

orynnowanie dachu, rynny dachowe

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zalegania. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak zakładanie rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie elementy wchodzą w ich skład?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – co zamontować?

W ofercie sklepów budowlanych znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych surowców – głównie z metalu plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania powinno się zatem przedyskutować z fachowcem.

Adres firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08