Roleta ścienna i okienna – podobieństwa i różnice

Roleta ścienna i okienna – podobieństwa i różnice

Pragniesz o roletach w Twoich wnętrzach, ale jest to niemożliwe, gdyż nie można ich zamocować na oknie? Jeszcze nie wszystko stracone. Dla osób w Twojej sytuacji wynaleziono rolety ścienne. Różnią się od rolet okiennych tym, że montuje się je na ścianie bądź suficie. W jakich sytuacjach warto nabyć ten typ rolety? Gdzie rolety ścienne sprawdzą się najlepiej?

Gładkie rolety ścienne wewnętrzne

Pierwszy rodzaj rolety ściennej to wariant wyprodukowany z gładkiej tkaniny. Ten typ rolety ma zwykle półzaciemniający poziom. Przepuszcza ona pewną ilość promieni słonecznych do pomieszczenia, ale osłania przed nadmiernym nagrzewaniem się i zbytnią ilością światła. Atutem takich rolet jest łatwa instalacja na suficie albo ścianie. W porównaniu do rolet okiennych, które nie wymagają wiercenia, śrub ani specjalnych umiejętności monterskich, rolety ścienne wewnętrzne wymagają przewiercenia 2-ch otworów, które będą utrzymywać rolkę rolety.
Inną, kluczową różnicą pomiędzy roletami ściennymi a okiennymi, jest odstęp rolety od szyby. Im bliżej okna znajduje się roleta, tym większą ochronę przed nagrzewaniem i światłem zapewnia. Rolety ścienne są bardziej oddalone od szyby niż rolety okienne, w związku z czym najlepiej instalować je w pokojach, gdzie powinno docierać więcej promieni słonecznych.

Rolety ścienne dzień i noc

Drugim rodzajem rolety ściennej jest jej model dzień i noc. Tutaj poziom przepuszczalności światła jest proporcjonalny od zwartości splotu materiału oraz gramatury tkaniny, z której wytworzono roletę. Rolety dzień i noc rodzaju zebra to designerskie i nowoczesne projekty. Ich niepowtarzalny wygląd, dzięki strukturze z poprzecznych pasków, powoduje, iż odnajdą się w stylowych, nowoczesnych wnętrzach. Rolety dzień noc występują w wersji ściennej i okiennej. Zależnie od potrzeb oraz typu okna można dobrać którąś z tych opcji. Ten rodzaj rolety rekomendujemy zwłaszcza do niestandardowych okien, złożonych z kilku kwater.