Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

Rolety rzymskie, zaciemniające i na wymiar – dobierz rolety do każdego pomieszczenia

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, Polacy przyzwyczajeni są do przesłaniania okien. Dbamy tak o naszą prywatność, ale również pomaga to regulować ilość promieni słonecznych docierających do mieszkania. Tradycyjnie do zakrywania okien używa się zasłon i firanek, ale w ostatnich kilkunastu latach wybieramy rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych znajdziemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: rzymskich, zaciemniających, ściennych i okiennych. W większości z nich zakupimy również wszelkie potrzebne akcesoria, takie jak karnisze metalowe, rozety, kółka z żabkami oraz wsporniki ścienne i sufitowe. W jednym sklepie będziemy w stanie skompletować pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety wybierzemy, będzie już zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić zakupy z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, ale nie poleca się ich alergikom. Na roletach rzymskich łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż robione są one z tkanin zasłonowych i firanowych.

Rolety dzień i noc – ilość światła pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju służą rolety dzień i noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a także w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot wstęg zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ustawienia względem siebie umożliwia regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające pozwalają na całkowite zaciemnienie pokoju, ponieważ wykonane są z tworzywa, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze mają standardowe wymiary i okazać się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobrze zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojego zadania i będą prezentować się niechlujnie. Jeśli więc brak nam doświadczenia albo nie potrafimy obliczyć wymiarów rolet, zlećmy to profesjonaliście.