W sklepach konopnych, prócz popularnych olejów z CBD, można kupić również susz. Licznym konsumentom wygląd oraz nazwa tego artykułu w okamgnieniu przywodzi na myśl zakazaną prawem substancję psychoaktywną. Jednakże susz konopny dostępny w handlu w Polsce, podobnie jak oleje, zawiera przede wszystkim kannabinoidy, a nie THC (stężenie tej substancji – zgodnie z polskimi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).
Produkcja suszu konopnego w nad Wisłą
Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów i liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnej uprawy. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż 9 odmian takich konopi siewnych (to m.in. konopie Białobrzeskie, Henola oraz konopie Wielkopolskie), a sama ich hodowla cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem wśród naszych rolników, często stając się podstawowym źródłem ich dochodu.
Nad Wisłą konopie włókniste hoduje się na potrzeby licznych gałęzi przemysłu, m.in. spożywczego czy farmaceutycznego, jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, iż rolnik albo inwestor postanawiający rozpocząć ich wysiew musi wcześniej uzyskać odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy lub miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko za zgodą właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi przemysłowych jest to, że można uprawiać je na uprawach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale również i na łączących oba te światy uprawach szklarniowych.
Susz konopny – skąd bierze się jego niepowtarzalny aromat?
Dlaczego wytwarzanie suszu konopnego staje się modna w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których wytwarza się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBGV czy CBDa), ale też terpeny (jak np. Kariofinel oraz Pinen), które dają każdej ich odmianie silnie wyczuwalny, niepowtarzalny zapach. Terpeny zawarte w kwiatach konopi siewnych wykorzystywane są w licznych produktach kosmetycznych oraz spożywczych.
Powszechnie uważa się, iż kannabinoidy mają znaczące oddziaływanie na organizm człowieka, a za sprawą tego, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je posiada, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z stresem , bólem głowy, zapaleniem stawów oraz poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Lou Gehriga. Niemało informacji o wpływie, a także dawkowaniu tych substancji, można przeczytać m.in. w artykułach medycznych zgromadzonych w bibliotece online National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.