Zastrzyk adrenaliny na każdej stronie – literatura kryminalna i książki thrillery

Zastrzyk adrenaliny na każdej stronie – literatura kryminalna i książki thrillery

Potrzebujesz książek kryminalnych? Wejdź na www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Pokaźna grupa czytelników to fani strasznych opowiadań. Jedni gustują w opowiadaniach na granicy makabry, inni kochają zagłębiać się w głębokie zakamarki pogmatwanych umysłów okrutnych bandytów czy seryjnych morderców. W natłoku platform streamingowych i podcastów, na których znajdują się tysiące produkcji przybliżających zainteresowanym historie z życia wzięte, jak i te zupełnie zmyślone, wciąż jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia pozostają thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiej przyczyny uwielbiamy odczuwać strach?

Pasjonat horrorów i kryminałów bezzwłocznie powie, że chodzi o szybki przypływ adrenaliny. Czytając albo oglądając przerażające historie pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się głębokiemu uczuciu przerażenia, którego sporadycznie przeżywa się na co dzień. Brak obecnie dla człowieka na świecie śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to zazwyczaj finanse, problemy zdrowotne lub utrata zatrudnienia. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają często tak niepokojący i okrutny charakter – w ten sposób opowiadania te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, pokazując im zarazem, że dobro czasem nie zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery – lepsze niż podcast

XXI wiek to okres natychmiastowej kultury. Odbiorcy, o ile znajdą na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór bądź serialu limitowanego, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Entuzjaści mrocznych horrorów i kryminałów są niejako rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co godne zaznaczenia, częstokroć te seriale i filmy to ekranizacje popularnych książek, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie przynosi porównywalnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię kryminalną czy thriller, konsumuje się odmiennie niż serial fabularny – spokojniej, czyli z większą uwagą. W książce każdy opis, dialog i bohater (a również postać z czwartego planu) buduje klimat snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika zwykle stopniowo, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę opisanych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli więc masz czas i lubisz czytać, pozwól sobie napędzić strachu kryminałom, thrillerom oraz horrorom.

Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa