Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

ekologiczne przetwory, zdrowa żywność ekologiczna

Od prężnego rozkwitu branży żywieniowej, który zaczął się w XX wieku, wyroby spożywane przez nas każdego dnia zaczęto standardowo nasycać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich zdatność do spożycia. Lecz wraz z rosnącą świadomością odbiorców odnośnie tego, co konsumują i jak może to oddziaływać na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni artykułów wytworzonych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność ekologiczna – rośliny hodowane z zachowaniem głównych zasad rolnictwa ekologicznego

By jakiś produkt trafiający na półki sklepowe w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi sprostać wielu wymogom. Żywność eko i artykuły z niej wytworzone muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty nadawane przez wskazane do tego laboratoria. Podstawowym jednak cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce kultywowano według najważniejszych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, iż rolnicy nie korzystali z syntetycznych nawozów ani pestycydów mogących mieć niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które też są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe czy powodują zasolenie gleby, a natryski pół silnymi pestycydami nieraz skutkują śmiercią pożytecznych pszczół. Natomiast w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce mają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to znaczy, iż mniej tych substancji przeniknie do ustroju ich konsumentów.

Kupujesz przetwory ekologiczne? Sprawdzaj szczegółowo informacje na etykiecie

Przetwory ekologiczne podlegają nieprzerwanemu nadzorowi w każdej fazie produkcji, w tym także w trakcie transportu oraz magazynowania. Co kluczowe, jeśli przetwór spełnia wymogi, jego producent obok rutynowych informacji m.in. o terminie trwałości, kaloryczności, warunkach składowania oraz masie netto, kraju pochodzenia ingredientów, musi również bezwzględnie wskazać numer identyfikacyjny organu kontrolnego dany artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, czyli kształt liścia ułożony z białych gwiazd. Poszukując ekologicznych przetworów należy zatem czytać uważnie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o uzyskanych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]